Zebra balıkları (Danio rerio), biyolojik süreçlerin anlaşılmasında, organogenezin ve gen ekspresiyonun izlenmesinde en yaygın kullanılan omurgalı hayvan modelidir. Model organizma olarak zebra balıklarını değerli kılan özellikler arasında, gen diziliminin aydınlatılmış olması, insan genomu ile birçok homolog geni bulunması, genlerinin kolaylıkla manipüle edilebilmesi ve embriyolarının şeffaf olması sayılabilir.

KUTTAM-Zebra Balığı Laboratuvarımız, 2019 yılında, Üniversitemizin Topkapı Kampüsü’nde yer alan KUTTAM bünyesinde, 142m2’lik bir alanda en son teknolojilerden yararlanılarak kurulmuştur. Karantina ve Ana Oda olmak üzere iki ayrı barındırma sisteminde yer alan tanklar toplam 15.000 balık kapasitesindedir.

Yüksek tank kapasitesi ve teknolojik olanakları ile ülkemizin en kapsamlı zebra balığı laboratuvarlarından biri olan KUTTAM-Zebra Balığı Laboratuvarımızda, balıkların çiftleştirilerek çoğaltılması, yetiştirilmesi ve genetik araştırmalar yapmak isteyen kurum içi ve kurum dışı tüm araştırmacıların kullanımına sunulması amaçlanmıştır.

  • Balıkların bakımı ve beslenmesi
  • Embriyo eldesi ve yetiştirilmesi
  • Transgenik balık hattı oluşturulması
  • Görüntüleme olanakları (Leica M205 FA ve M125C)
  • Stereomikroskop ve mikroenjeksiyon ekipmanları ile mikromanipülasyon
  • Zantiks Davranış Analizi ve İlaç Tarama Sistemi sunulan hizmetler arasındadır.

Laboratuvar altyapımızın kullanımı, proje bazlı altyapı destekleri, hizmet alımı ve eğitimler için zebrafish@ku.edu.tr üzerinden bizimle iletişime geçebilir, mevcut balık hatlarımızı https://kuttam.ku.edu.tr/laboratuvarlar/deney-hayvanlari/ zebra balığını tıklayarak görebilirsiniz.

Zebra Balığı Laboratuvarı’mızın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar için Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmeliği” kapsamında, 16/04/2019 tarihli ve 150 numaralı deney hayvanları üretim, tedarik ve kullanım izni bulunmaktadır.

Gül Leyla Kılıç Laboratuvar Sorumlusu Tel :0850 250 82 50
E-posta: zebrafish@ku.edu.tr
Hayvan talebi

Embriyo ve yetişkin balık taleplerinizi zebrafish@ku.edu.tr mail adresinden yapabilirsiniz.

Laboratuvarda sahip olduğumuz balık hatlarımız

AB
TL
fli1a:GFP
HuC:GCamp6s
HuC:GCamp6s nuclear
Cx43; GFAP:jRGECO
Cx43; GFAP:Gal4; UAS: GCamp6s
scn1lab(didy7)+/-, HuC:GCamp6s
Gabra +/-; GFAP: jRGECO ; HuC:GCamp6s
Eaat2 +/-,GFAP: Gal4; UAS: GCamp6s
Eaat2 +/-, HuC: GCamp6s; GFAP:jRGECO