Prof. Dr. Mehmet Kaya, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Tıbbi Fizyoloji Alanı”nda Doktora ünvanını 1989 yılında aldı. Profesör Kaya 1991 yılında “Doç. Dr.” ve 1998 yılında da Profesör ünvanını aldı. Profesör  Kaya, 1985 yılından beri  nörodejeneratif hastalıkların deneysel hayvan modellerinde beyin kan damarlarının morfoloji, fizyoloji ve patolojisini çalışmaktadır. 1990 başından itibaren, özellikle epilepsi hayvan modellerinde beyin kan damarlarının özellikleri üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Saglık Bilimleri Enstitülerine bağlı “National Istitute of Neurological Disorders and Stroke”da gerçekleştirdiği bir çalışmada bariyer tipteki beyin kan damarlarının fenestra tip damarlara dönüştürüldüğünü gösterdi “Kaya et al., Exp. Neurol., 1996”. Son yıllarda, bariyer tipteki beyin kan damarlarının özellikleri ile ilgili çalışmalarını daha çok sepsis, hipertansiyon ve epilepsi hayvan modelleri üzerinde gerçekleştirmektedir. Gelecekte planladığı çalışmalarını daha çok normal bariyer özelliğindeki kan damarlarının kana sunulan ilaçların beyine geçişini %98 oranında kısıtlayan özelliklerini hem öğrenme hem de bu özellikleri değiştirerek daha fazla oranda ilacı beyine gönderme üzerine yoğunlaştırdı. Profesör Kaya, bu konudaki son çalışmalarını uluslararası boyuta taşımış ve yurtdışı araştırmacılar ile birlikte ortak projeler gerçekleştirerek in vivo hayvan modellerinde nörodejeneratif hastalıkların tedavisine yönelik olan nöro-nanoteknoloji çalışmalarını sürdürmektedir.

Öne Çıkan Yayınları:

Orhan N, Ugur Yılmaz C, Ahishali B, Kuçuk M, Arican N, Elmas I, Gürses C,  Kaya M. Effects of beta-hydroxybutyrate on brain vascular permeability in rats with traumatic brain injury. Brain Research, 1631: 113-126, 2016.

Gromnicova R, Yilmaz CU, Orhan N, Kaya M, Davies H, Williams P, Romero IA, Sharrack B, Male D. Localisation and mobility of glucose-coated gold nanoparticles within the brain. Nanomedicine (Lond), 11(6):617-25, 2016.

Gromnicova R, Kaya M, Romero IA, Williams P, Satchell S, Sharrack B, Male D. Transport of Gold Nanoparticles by Vascular Endothelium from Different Human Tissues. PLoS One., 11(8):e0161610, 2016.

Sahin D, Yilmaz CU, Orhan N, Arican N, Kaya M, Gürses C, Ates N, Ahishali B. Changes in electroencephalographic characteristics and blood-brain barrier permeability in WAG/Rij rats with cortical dysplasia. Epilepsy Behav. 67:70-76, 2017.

Jozwiak S, Becker A, Cepeda C, Engel J Jr, Gnatkovsky V, Huberfeld G, Kaya M, Kobow K, Simonato M, Loeb JA. WONOEP appraisal: Development of epilepsy biomarkers-What we can learn from our patients? Epilepsia. 58(6):951-961, 2017.