Dr. Serkan Kır doktora eğitimini 2011 yılında Texas Southwestern Üniversitesi Tıbbi Merkezi’nde tamamlamıştır. Doktora sonrası eğitim bursunu Dana-Farber Cancer Institute/Harvard Tıp Fakültesi’nde Prof. Bruce ile tamamladıktan sonra 2017 yılında Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. Dr. Kır’ın araştırma alanları, tümörlerin konakçı metabolizması üzerindeki olumsuz etkilerini içermektedir. Tümör odaklı hipermetabolizm ve yağ ve iskelet kası dokularının kaybı Dr. Kır’ın halen devam etmekte olan çalışmalarıdır. Dr. Kır PTHrP’yi enerji tüketim ve yağ dokusu atrofisinin indükleyicisi olarak tümör kaynaklı bir hormonal faktör olarak tanımlamıştır. Dr. Kır’ın laboratuvarı şu anda iskelet kasındaki tümör sinyalizasyonunda kayıp kası kütlesini ve fonksiyonunu tetikleyen eksik bir bağ araştırmalarına devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen websitesini ziyaret ediniz.

Öne Çıkan Yayınları

Parathyroid hormone directs bone marrow mesenchymal cell fate. Fan Y, Hanai JI, Le PT, Bi R, Maridas D, DeMambro V, Figueroa CA, Kir S, Zhou X, Baron R, Mannstadt M, Baron R, Bronson RT, Horowitz MC, Wu JY, Belizikian JP, Martin JT, Dempster DW, Rosen CJ, Lanske B. Cell Metab (2017) 25: 661-672.

PTH/PTHrP receptor mediates cachexia in models of kidney failure and cancer. Kir S, Komaba H, Garcia AP, Konstantinos E, Suh H, Lanske B, Hodin RA, Spiegelman BM. Cell Metab (2016) 23: 315-323.

Tumour-derived PTH-related protein triggers adipose tissue browning and cancer cachexia. Kir S, White JP, Kleiner S, Kazak L, Cohen P, Baracos VE, Spiegelman BM. Nature (2014) 513: 100-104.

FGF19 as a postprandial, insulin-independent activator of hepatic protein and glycogen synthesis. Kir S, Beddow SA, Samuel VT, Miller P, Previs SF, Suino-Powell K, Xu HE, Shulman GI, Kliewer SA, Mangelsdorf DJ. Science (2011) 331: 1621-24.