Yasemin Gürsoy Özdemir, MD.

Sorumlu Akademisyen

Tel: +90 (850) 250-8-250

E-posta: ygursoy@ku.edu.tr

Tuğba Bağcı Önder, PhD.

Sorumlu Akademisyen

Tel: +90 (212) 338-1077

E-posta: tuonder@ku.edu.tr

Moleküler Tıp Labotaruvarına Hoşgeldiniz.

Kullanımınıza sunduğumuz moleküler tıp araştırma teknolojilerini aşağıda bulacaksınız. Arzumuz; araştırmanızda ulaşmak istediğiniz tüm hücresel araştırma teknolojisine tek bir laboratuvarda ulaşabilmenize imkan tanımaktır. Moleküler Tıp Laboratuvarında; doku ve kültür hücre hatları ve primer hücrelerde protein, gen ve immün işaretlemelere olanak sağlayan altyapı mevcuttur. KUTTAM Topkapı yerleşkesinde 3 adet özel havalandırma sistemi ve izolasyonu olan, toplam 6 adet laminar akım sistemi ve çok sayıda inkübatörün yer aldığı, primer hücre kültürü ve hücre hatlarının çalışabileceği ayrı mekanları içerir.

Protein ifadelerinin çalışılması için gerekli olan Western blot yürütme cihazları (BIORAD, Mini Protean Tetra Cell, Mini Sub cell GT), bu cihazlar için gerekli güç sağlayıcı cihazlar (Power Pac Basic Supply) ve elde edilen membranların transferi için transfer cihazları (Trans Blot SD Cell Semi-Dry) ve elde edilen verilerin görüntülenmesine olanak sağlayan dijital görüntüleme sistemleri (Typhoon, Biorad GelDoc sistemi) bulunmaktadır.

Ayrıca dokulardan, hücrelerden ve kan örneklerinden hücre ayrıştırılması için FACS hücre ayırma cihazı (Biorad-FASC Aria TM III-4L model) kullanıma sunulan  cihazlar arasındadır. Gen ekspresyonu düzeyinde çalışmalar için hem gerçek zamanlı (Light Cycler 480 II Real-time PCR, ROCHE) hem de konvansiyonel PCR yapıma olanak sağlayan PCR cihazları ve görüntüleme sistemlerinin (Biorad GelDoc sistemi) yanı sıra epigenetik çalışmalarda kullanılmak üzere DNA Metilasyon Sekanslaması, QIAGEN bulunmaktadır.

XCELLigence® RTCA DP cihazı; hücre proliferasyonunu, morfolojisinin değişimini ve yüzey bağlanma kalitesini herhangi bir etiketlemeye ihtiyaç duymadan, gerçek zamanlı olarak nicelleştirmek için kullanılan bir teknolojidir. En önemli özelliği noninvazif elektriksel impedans izlemeyi kullanmasıdır. Laboratuvarımızda XCELLigence® SP ve DP teknolojisi araştırmacılarımızın kullanımına sunulmuştur.

QuantStudio™ 7 Flex Real-timePCR System, 96 well 

QuantStudio 7 Flex Sistemi, ek boyalar, formatlar ve otomasyon seçenekleri ile geniş kapsamlı nicel PCR uygulamalarını etkinleştirmek üzere optimize edilmiştir.

QuantStudio™  3D Digital PCR System

QuantStudio 3D Dijital PCR Sistemi, basit ve akıcı bir iş akışı sağlar. Bu sistem, çoklu aktarma adımları gerektiren diğer yöntemlerin aksine, basitçe yüklemeye ve analize imkan sağlar.

BIORAD, Cell Sorter

BIORAD, Mini Protean Tetra Cell

Light Cycler 480 II Real-time PCR

QIAGEN, Pyromark Assay

The xCELLigence RTCA DP

Typhoon gel doc system