Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı, doktora eğitimini Massachusetts Institute of Technology Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Corning Incorporated’de araştırmacı  olarak bir yıl çalıştıktan sonra  Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak  katılmıştır. Araştırma alanları arasında;  sensörler de dahil olmak üzere manyetik ince film ve cihazların imalatı, spintronik mikroişlemciler ve telekomünikasyon bileşenleri bulunmaktadır. İnce film imalatı ve elektronik, optik ve manyetik testler ve entegre cihaz imalatı ve testi için bir temiz oda tesisi üzerine iki laboratuvar kurmakta olan Onbaşı’nın araştırmaları daha önce ulaşılamamış benzersiz manyetik, spintronik, optik veya algılama işlevlerini ve bu tür malzemelerin cihaz uygulamalarını mümkün kılan yeni ve avantajlı materyallerin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Daha fazla bilgi için lütfen laboratuvar websitesini ziyaret ediniz.

Öne Çıkan Yayınları

Control and local measurement of the spin chemical potential in a magnetic insulator. Du C, Van der Sar T, Zhou TX, Upadhyaya P, Casola F, Zhang H, Onbasli MC, Ross CA, Walsworth RL, Tserkovnyak Y, Yacoby A. Science. 2017; 357(6347): 195-198.

Current-induced switching in a magnetic insulator. Avci CO, Quindeau A, Pai C, Mann M, Caretta L, Tang AS, Onbasli MC, Ross CA, Beach GSD. Nat. Mater.2017; 16(3): 309-314.

Optical and magneto-optical behavior of Cerium Yttrium Iron Garnet thin films at wavelengths of 200–1770 nm. Onbasli MC, Beran L, Zahradník M, Kučera M, Anton R, Mistrík J, Dionne GF, Veis M, Ross CA. Sci. Rep. 2016; 6:23640.