Prof. Dr. Ayişe Karadağ, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları alanında Doktora derecesini almıştır. 2006 yılında Doç. Dr. ve 2011 yılında Profesör ünvanını alan Prof. Karadağ, 2015 yılında Koç Üniversitesi’ne katılmıştır. Prof. Karadağ, hemşirelikte mezuniyet öncesi ve sonrası hemşirelik eğitimine, özellikle özel dal hemşireliğine yönelik önemli katkılar sağlamıştır. Bu kapsamda, Yara Ostomi Kontinans Hemşireliği (WOCN) Sertifikalı Eğitim Programını R. B. Turnbull Jr., School of WOCN, Cleveland Clinic’de tamamladıktan sonra  Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde, Türkiye’nin ilk stomaterapi ünitesinin kurulmasında (2000) görev almış ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile Stoma ve Yara Bakım Hemşireliği (SYBH) Sertifikalı Eğitim Programını başlatmıştır (2001). Bu program 2018 yılından itibaren, Dr. Karadağ’ın sorumluluğunda Koç Üniversitesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde  yürütülmektetir.

Prof. Karadağ, 2008 yılında, halen Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Yara Ostomi İnkontinans Hemşireleri Derneği’nin kurulmasına öncülük etmiş ve başkanlığını yapmıştır. Bu süreçte SYBH’nin önemi, mesleki yeterlilikleri, standartları ve etik sorumlulukları hakkında yaptığı çalışmalarıyla farkındalık yaratmıştır. Sağlık Bakanlığı’nda; Hemşirelik Yönetmeliği, Hemşirelikte Mesleki Yetkinlikler, Mesleki uzmanlık, SYBH Görev Tanımları ve SYBH Sertifikalı Eğitim Standartları Bilim Komitesi gibi komite ve komisyonlarda aktif çalışmıştır. 2018 yılında, Türkiye’de disiplinler arası bir dernek olan ve 2008 yılından itibaren Yönetim Kurulu üyesi olduğu Yara Yönetimi ve Doku Onarımı  Derneği’nin başkanlığına seçilmiştir. 2001-2018 yılları arasında Dünya Enterostomal Terapistler Konseyi Türkiye Temsilciliğini yapmıştır.

Akademik çalışmaları ile çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülü bulunan Prof. Karadağ, Kronik Yara Yönetimi alanındaki araştırmalarından dolayı, 2015 yılında, Journal of Wound Care (JWC)  tarafından “Best Research from a Developing Country” ödülünü, 2020 yılında Dünya Yara Birliği (WUWHS) ve JWC tarafından düzenlenen “Dünya Yara Olimpiyatları”nda kronik yara yönetiminin eğitimine yapmış olduğu katkılarından dolayı Gümüş Madalya almıştır.