B. Erdem Alaca lisans eğitimini 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimini sırasıyla 1999 ve 2003 yıllarında Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümlerinde yapmıştır. Halen Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak görev yapmakta olup, Mekanik Karakterizasyon ve Mikrofabrikasyon laboratuvarını yönetmektedir. Araştırma ve ilgi alanları, nano elektromekanik cihazlara dayalı küçük ölçekli imalat teknolojileri ve hassas aletlerdeki mekanik davranışlarını kapsamaktadır. Dr. Alaca, Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Ulusal Komitesi ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) üyesidir. Ayrıca Türk Bilimler Akademisi’nden 2009 yılında Seçkin Bilim İnsanı Ödülü almıştır.

Lab web link http://home.ku.edu.tr/~ealaca/

Öne Çıkan Yayınları

M. Nasr Esfahani, Y. Leblebici, and B. E. Alaca, “A Monolithic Approach to Downscaling Silicon Piezoresistive Sensors”, IEEE Journal of Microelectromechanical Systems, 26(3), 624-631 (2017).

O. Aydın, B. Aksoy, O. B. Akalin, H. Bayraktar, and B. E. Alaca, “Time-resolved local strain tracking microscopy for cell mechanics”, Review of Scientific Instruments, 87, 023905 (2016).

Z. Tasdemir, N. Wollschläger, W. Österle, Y. Leblebici, and B. E. Alaca, “A deep etching mechanism for trench-bridging silicon nanowires”, Nanotechnology, 27, 095303 (2016).