KAZA- YARALANMA- RAMAK KALA- OLAY RAPOR FORMU

Her türlü önleme karşın laboratuvarlarda kazalar meydana gelebilir. Bu olayların KUTTAM’a bildirilmesi, araştırmacıların ve öğretim üyelerinin sorumluluğundadır.

KUTTAM çatısı altında meydana gelen her türlü kaza, olay, yaralanma, özünde ne kadar küçük olursa olsun, ilk 24 saat içerisinde yönetime bildirilmelidir. Ancak bu şekilde kazaları inceleyebilir, izleyebilir ve önleyici tedbirler uygulayabiliriz.

Yaralanma durumunda, öncelikle ilk yardım uygulayın ve gerekiyorsa tıbbi yardım alın. Durum stabil duruma geldiğinde veya yaralanan kişi bir tedavi merkezine nakledildikten sonra mümkün olan en kısa sürede formu doldurun.

KUTTAM’da meydana gelen HER kaza, yaralanma, ramak kala veya güvenlik olayını bildirmek için, https://isg.ku.edu.tr/bildirim-ve-bilgi-edinme/tehlike-kaza-ramak-kala-bildirimi/ adresindeki formu doldurmalısınız.

Ayrıca KUMobile uygulamasında yer alan “safety issues” bölümü de aynı amaçla kullanılmaktadır. Sorumlular otomatik olarak bilgilendirilecek ve rapor bir veritabanına kaydedilecektir.

Üniversitemizin iş Güvenliği departmanının internet sitesi için; https://isg.ku.edu.tr/laboratuvarlar/laboratuvar-dokumanlari/

Acil Durum Telefon Hattı : Laboratuvarlardaki sabit telefonlarda 1122

LABORATUVAR GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

KUTTAM araştırma laboratuvarlarında çalışma yapacak stajyer, ziyaretçi araştırmacı ve araştırmacıların üniversitemizin online eğitim platformundan Laboratuvar Güvenliği Eğitimini tamamlanmaları gerekmektedir. Eğitime giriş için kullanabileceğiniz adres: https://onlineprograms.ku.edu.tr/courses/course-v1:KocUniversity+HR_03+2022_04/course/#

Eğitim tanımlandıktan sonra laboratuvarlara giriş yetkisi tanımlanacaktır.

Bu eğitimi ilk defa alacak kişinin eğitim tanımlanması için isg@ku.edu.tr’ye eğitim talebinde bulunması gerekmektedir.

ONLİNE MALZEME GÜVENLİK BİLGİLENDİRME FORMLARI

KUTTAM araştırma laboratuvarlarında kullandığınız kimyasalların teknik özellikleri ve güvenlik bilgilerini içeren formlara bu linkten ulaşabilirsiniz. Özellikle ilk defa kullanacağınız bir kimyasal için MSDS formunu incelemeniz gerekmektedir.