Dr. Nathalie Escande-Beillard, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde  Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır.

Fransa, Marsilya’daki University de la Mediterranée’de Nörobilim alanında doktorasını aldıktan sonra, Los Angeles California Üniversitesi’nde (UCLA) Moleküler ve Tıbbi Farmakoloji Bölümü’ne katıldı ve buradaki araştırmaları sinir ve bağışıklık sistemi arasındaki moleküler yakınlaşmaları anlamaya odaklandı.

2008’de, Prof. Bruno Reversade’nin Tıbbi Biyoloji Enstitüsü’ndeki (IMB, A*STAR) laboratuvarına katılmak üzere Singapur’a yerleşti ve burada erken yaşlanma, metabolizma, nörodejenerasyon ve kanser ile ilgili, nadir görülen teşhis edilmemiş genetik bozuklukları üzerine araştırma projelerine liderlik etti.

2020 yılında TÜBİTAK BİDEB 2232 Uluslararası Üstün Araştırmacı Bursu’nu kazandıktan sonra Prof. Hülya Kayserili ve ekibi ile birlikte Koç Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma laboratuvarını kurmak üzere İstanbul’a taşındı. Uzmanlığını fonksiyonel genomik, in vivo modeller ve in vitro hedef doğrulama teknikleri üzerine yoğunlaştırdı.

Araştırma ekibi şu anda konjenital resesif bozukluklarda insan hastalığına neden olan genleri belirlemeye çalışıyor. Yeni terapötik yaklaşımlar bulma ve yaygın hastalıkları tedavi etmek için bileşiklere öncülük etme nihai hedefiyle, ilaç endüstrisi ile işbirliği içinde yeni keşifleri ilaçlanabilir hedeflere çevirerek işlevsel doğrulama perspektiflerini genişletmek üzerine araştırmalar yürütüyor.