Prof. Dr. N. Volkan Adsay, 1982’de TED Ankara Koleji’ni ve 1988’de Hacettepe Tıp Fakültesi İngilizce Bölümünü ilk mezunlarından biri olarak tamamladı. Amerika Birleşik Devletler’inde Patoloji ve Laboratuvar Bilimleri ihtisasları yaptı ve American Board of Pathology sertifikası aldı. Dünyanın en önde gelen kanser merkezlerinden biri olan Memorial Sloan-Kettering Cancer Center’da onkolojik patoloji üst ihtisası tamamladıktanı ve bu dalın en önemli isimleriyle çalışmalarını ilerlettikten sonra önce Michigan Wayne State Üniversite’sinde 10 yıl çalışıp Profesörlüğe yükseldi, ve takiben 2007 yılında Emory Üniversite’sine Patoloji Direktörü olarak geçti ve bu görevi 10 yıldan fazla sürdürdü. 2018 yılında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne katıldı ve Patoloji Anabilim Dalı başkanı olarak atandı.

American Association of Cancer Research Team Science Ödülü ve ABD Georgia Eyaleti Distinguished Cancer Scientist ödülü de olmak üzere birçok araştırma ve eğitim ödülü de olan Prof. Adsay, 2017 yilinda Patoloji dalı’nin en prestijli akademik organizasyonu kabul edilen 113 yıllık United States and Canadian Academy of Pathology’nin Başkanlığına getirildi. Ayrıca kuruluşunu sağladığı uluslararası Pancreatobiliary Pathology Society’nin de ilk Başkanlığı görevini yürüttü. Bunun dışında da birçok önemli uluslararası akademik organizasyonun idari komitelerinde yer aldı ve yöneticilik kademelerinde bulundu.

300’den fazla yayını 30 binin üzerinde atıf almış olan Prof. Dr. Adsay aynı zamanda dünyanın 40’dan fazla ülkesinde 300 den fazla davetli konuşmacı olarak görev aldı. 6 önemli dergide editörlük kurulu üyeliğinde bulundu. Konsültan patolog olarak dünyanın dört bir yanından kendisine gönderilen vakalara konsültanlık görevi gördü. Best Doctors of America, Who’s Who in Science gibi çeşitli kitaplarda listelendi. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Tümör Sınıflandırma kitaplarında 15’den fazla bölüm otörlüğüne ek olarak özellikle gastrointestinal sistem, pankreas ve biliyer sistem tümörleri konusundaki en önde giden onkoloji, cerrahi ve patoloji textbook’larında otörlük yapti. Özellikle pankreas ve biliyer sistem konusunda birçok kanser tipinin tariflenmesinde, teşhis ve tedavi protokollerinin geliştirilmesinde en önde rol aldı. 2020 yılında ABD Stanford Üniversitesince hazırlanan listede hem dalının dünyadaki en önde gelen araştırmacılarından biri hem de Tıp Dalı’nda Türkiye’de çalışan hekimler listesinde en üst sırada yer aldı.