Dr. Cem Albayrak, Robert Kolej’i bitirdikten sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Biyoloji ve Kimya Mühendisliği alanlarında lisans eğitimi aldı. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Stanford Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde Prof. Jim Swartz’un laboratuvarında yaptı. Doktora sonrasında ETH Zürih’te Prof. Savaş Tay’ın laboratuvarında tek hücre analizi konusunda araştırma yaptı. Akabinde Türkiye’ye döndü ve Generica İlaç’ta 1 sene çalıştı. 2016’dan beri Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği bölümünde doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Dr. Albayrak, protein ve genetik kod mühendisliği, biyokataliz ve fonksiyonel biyomalzeme alanlarında projeler yürütmektedir.

Öne Çıkan Yayınları

  • Digital quantification of proteins and mRNA in single cells. Albayrak C, Jordi C, Zechner C, Lin J, Bichsel CA, Khammash M, Tay S. Molecular Cell 2016; 61(6): 914-924.
  • Direct polymerization of proteins. Albayrak C, Swartz JR. ACS Synthetic Biology 2014; 3 (6): 353-362.
  • Cell-free co-production of an orthogonal transfer RNA activates efficient site-specific non-natural amino acid incorporation. Albayrak C, Swartz JR. Nucleic Acids Research 2013; 41 (11): 5949-5963.