Zebra Balığı Laboratuvarı'na Hoşgeldiniz!

Zebra balıkları (Danio rerio); gelişimin biyolojik ve genetik aşamalarından, insan hastalıklarına kadar pek çok alanda yaygın olarak kullanılan bir omurgalı hayvan modelidir. Asya kökenli olan zebra balıkları, yumurtlayarak çoğalır, her çiftleşmede ortalama 150 – 200 adet embriyo üretir ve embriyolar doğduktan üç ay sonra yetişkin hale gelir. Embriyoların şeffaf olması ve embriyogenez aşamalarında anneden bağımsız gelişmeleri, özellikle biyolojik süreçlerin anlaşılması, manipüle edilmesi ve görüntülenmesi açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

Üniversitemizin Topkapı Kampüsü’nde yer alan KUTTAM bünyesindeki Zebra Balığı Laboratuvarı,  142m2’lik bir alana sahiptir. Laboratuvarımız, bilimsel amaçlar için ihtiyaç duyulan balıkların kullanım, üretim ve bakım hizmetlerini vermektedir. Laboratuvarımızda, biri Karantina Odası’nda diğeri de Ana Oda’da olmak üzere iki ayrı barındırma sistemi bulunmaktadır. Karantina’da bulunan sistemde 10 adet 8.0 litrelik ve 30 adet de 3.5 litrelik tank bulunmaktadır. Ana Oda’daki sistem ise, 120 adet 8.0 litrelik ve 360 adet 3.5 litrelik tank ile toplamda 15.000 balık kapasitesine sahiptir. Ana barındırma sistemimiz, 24 saat alarmlı sistem ile kontrol edilmektedir.

Sahip olduğumuz yüksek tank kapasitesi ile laboratuvarımız, ülkemizin en kapsamlı zebra balığı laboratuvarlarından biri olmayı amaçlamaktadır. Genç, dinamik ve eğitimli bir ekibe sahip laboratuvarımız, zebra balıkları üzerinde araştırma yapmak isteyen gerek kurum içi gerekse de kurum dışı tüm araştırmacılara açıktır.

 

Laboratuvarımız bünyesinde sağlanan yerel hizmetler:

  • Balık odaları, tank sistemleri, balık ırkları, çalışma alanları
  • Balıkların bakımı ve beslenmesi
  • Embriyo üretimi ve yetiştirilmesi
  • Mikroskop (Leica M205 FA ve M125C) ve operasyon odaları

 

Laboratuvarımız bünyesinde sağlanması planlanan hizmetler:

  • Stereomikroskop ve mikroenjeksiyon ekipmanlarının bulunduğu mikromanipülasyon odası
  • Transgenik balık hattı oluşturulması
  • Eğitsel aktiviteler
  • Proje bazlı altyapı destekleri

 

Laboratuvar altyapımızın kullanımı, hizmet alımı, proje süreçleri, teknik destek/hizmet ve eğitimler için zebrafish@ku.edu.tr üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Zebra Balığı Laboratuvarı’mızın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar için Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmeliği” kapsamında, 16/04/2019 tarihli ve 150 numaralı deney hayvanları üretim, tedarik ve kullanım izini bulunmaktadır.

 

Elanur Yılmaz

Sorumlu Postdoc

Tel: +90 (850) 250 8 250

E-posta: elanuryilmaz@ku.edu.tr

Nilhan Coşkun

Sorumlu Veteriner

Tel: +90 (850) 250 8 250

E-posta: ncoskun@ku.edu.tr

Abdulaziz Kaya

Deney Hayvanları Laboratuvar Teknisyeni

Tel: +90 (850) 250 8 250

E-posta: abdkaya@ku.edu.tr